Na naše závody se hlásí závodníci, kteří u nás absolvují svoji závodnickou premiéru.První závody je něco, na co se nezapomíná. Zde je pár informací, které ulehčí vaší premiéru, alespoň po organizační stránce.

 

Před závody:

Co je to členství v Klubu agility (KA)? Pokud jste členy ve vašem oddílu, kde trénujete, neznamená to, že jste členem národní organizace Klubu agility České republiky. Do této organizace je třeba se samostatně přihlásit. Stejně tak ale lze závodit a přitom členem KA nebýt. Jaký má smysl se stát členem KA? Ušetříte na startovném, startovné je pro nečleny KA o 100Kč/den dražší a pokud budete závodit pravidelně, rozhodně se to vyplatí (návratnost je 6 startovních dnů). Dále můžete na člen.schůzi spolurozhodovat o směřování českého agility, což je v jiných sportech možné jen prostřednictvím delegáta svého oddílu. Členství nebo nečlenství v KA je vaše svobodná volba, nikdo vás k němu nenutí. Pokud jde o startovné: o jeho výši rozhoduje to, zda jste členem KA v době konání závodů, ne v době, kdy se na závody přihlašujete. Pořadatel má povinnost před závody členství startujících v KA zkontrolovat. Informace o tom, co stojí členství v KA a jakým způsobem se přihlásit naleznete v sekci jak se stát členem.

 

Na závodech mohou startovat pouze psi starší 18 měsíců, závodník musí mít výkonnostní průkaz a v pořádku očkování psa.

 

Asi měsíc před závody si zažádejte o výkonnostní průkaz. Je to takový sešitek, do kterého se zapisují výsledky. Zažádejte nejlépe elektronicky přes http://www.kacr.info, do systému je třeba se nejprve zaregistrovat a poté vyplnit žádost. Za výkonnostní průkaz zaplatíte na účet Klubu agility (70Kč, pokud jste členi, 100Kč pokud nečleni KA) a výkonnostní průkaz vám přijde na vaši adresu. Na závody si ho vemte s sebou, bez výkonnostního průkazu podle pravidel nelze závodit a nezapomeňte přibalit očkovací průkaz (nebo pet pass) psa.

 

Přihlášení na závody

Přihlášky přijímáme elektronicky přes systém www.kacr.info. Najděte závody, na které se chcete přihlásit a zvolte Přihlásit na závody. Závody podle propozic brzy zaplaťte, startovní listina se řadí podle přijatých plateb a bez platby s vámi pořadatel nepočítá. Pro identifikaci platby je důležitý variabilní symbol, což je u nás číslo přihlášky (info máme u propozic závodů). 

 

Jak to probíhá na prvních závodech, krok za krokem:

  • Vstupujete k registraci - stolku, kde si pořadatelé zaznamenají, že jste zde a odevzdáte výkonnostní průkaz, do kterého vám zapíší výsledky (zapisují se zpravidla jen zkoušky). Pořadatelé nakouknou, zda je v pořádku očkování psa. Nahlašte pořadatelům, že je třeba změřit psa.
  • Před vašimi prvními závody vám rozhodčí přeměří psa pro oficiální zařazení do kategorie XS, S, M, ML nebo L a do výkonnostního průkazu potvrdí naměřenou výšku. Netušíte-li, kdo z přítomných je rozhodčí, s důvěrou se obraťte na pořadatele. Pokud se zařazením do kategorie nesouhlasíte, můžete požádat o opakované přeměření. Lze tak učinit na témže závodu, pokud je přítomen další rozhodčí, nebo na nejbližším dalším závodu. (Podrobnosti v řádech).
  • Po ukončení registrace jsou vyvěšeny startovní listiny. Podívejte se, kdo je před vámi a kolikátí jste v pořadí.
  • Na závodech se zpravidla běží 2 nebo 3 běhy. Běhům předchází prohlídka parkuru. Sledujte závody, abyste měli dost času vyvenčit psa a ať jste včas zpět na prohlídce nebo přímo na startu.
  • Před prvním během se pokuste potlačit nervozitu a zklidnit dech a tep, uvolnit sevřený krk a křečovité tělo. Váš pes je na tom stejně, je pro něho také vše nové. Bude-li z vás cítit stress, bude to mít těžší. Jste tým.
  • Nezapomeňte na startu odložit obojek a vodítko. Nezapomeňte, že nesmíte mít v prostoru parkuru pamlsky nebo hračku. Při rovnání psa na startu netahejte psa za kůži. Při běhu se vyhněte jakýmkoli dotykům psa. Snažte se prodat, co jste se naučili, máte to vše společně v rukou a v nohou. Když to neprodáte teď, rozbalíte to příště! To již budete bohatší o spoustu zkušeností, které jste získali.

Další informace: Řád agility a Soutěžní řád